ibrokeris.lt - draudimas internetu
Skaičiuoklė
Sveikatos ir Gyvybes draudimas Keliones draudimas Automobiliu draudimas Turto draudimas
Lietuvos bankas pateikė rekomendacijas, kaip kaupti pensiją
Įkėlimo data: 2013-04-04
Įkėlė: iBrokeris

Aktyviai antros pakopos pensijų fonduose dalyvaujantys gyventojai gali tikėtis iki trečdalio didesnių senatvės pensijų, nei jas gautų tik iš „Sodros“.
Tai atskleidė Lietuvos banko atliktas tyrimas „Antros pakopos pensijų sistemos įtaka valstybės finansams ir gyventojų pajamoms ilguoju ir trumpuoju laikotarpiais“.

Tyrimo išvadose taip pat skelbiama, kad dviejų pakopų sistema valstybei kasmet kainuos santykinai reikšmingas sumas, tačiau jau po poros dešimtmečių sistema su privačiu kaupimu atsipirktų.

„Tyrimo rezultatai parodė, kad patvirtintas antros pakopos pensijų fondų sistemos modelis yra gerai subalansuotas. Pasirinktas įmokų į privačius fondus dydis valstybei nebus nepakeliama našta, kartu įmokos bus pakankamai reikšmingos siekiant, kad būsima Lietuvos gyventojo senatvės pensija sudarytų kuo didesnę buvusio atlyginimo dalį“, – teigė Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka, viešai pristatydamas Lietuvos banko atliktą tyrimą.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad būsimos pensijos dydis labai priklausys nuo to, ar pats gyventojas skirs papildomų lėšų kaupimui. Tai padaręs, jis gautų valstybės paskatą ir priklausomai nuo amžiaus ir darbo stažo galėtų tikėtis net 15–34 proc. didesnės senatvės pensijos. 
Tačiau aktyvus įsitraukimas į antros pakopos pensijų fondų sistemą gali būti labai rizikingas asmenims, kuriems iki senatvės pensinio amžiaus likę mažiau nei septyneri metai.

Lietuvos banko specialistų skaičiavimais, jei visi dabartiniai antros pakopos pensijų fondų sistemos dalyviai nuspręstų mokėti papildomas įmokas, valstybės įnašas į sistemą kitais metais sudarytų apie 200 mln. litų. Vėlesniais metais valstybės dalyvavimas padidėtų, tačiau jau 2036 m. antros pakopos pensijų sistema atsipirktų. Kitaip tariant, pensijų sistemos su antra pakopa išlaikymas taptų pigesnis nei pensijų sistema be privataus kaupimo.
Atlikdamas tyrimą, Lietuvos bankas vertino ir lygino 50 tūkst. skirtingų darbo užmokesčio, pensijų fondų grąžų, draudžiamųjų pajamų ir kitų kintamųjų scenarijų. Vykdant tyrimą, atsižvelgta ir į ekonominius bei finansų rinkų pakilimus, ir į nuosmukius, taip pat ir į sisteminę gyventojų pajamų riziką. Modeliuojant ateities scenarijus, įvertinta ir visuomenės senėjimo, mažėsiančios darbo jėgos įtaka ilguoju laikotarpiu.

Tyrimo išvada vienareikšmiška –jei būtų atsisakyta antros pakopos pensijų fondų, ateityje situacija taptų kritinė, situacija dėl demografinės padėties labai sparčiai blogėtų po 2036 metų.

Skaičiuojama, kad atsisakius kaupimo antros pakopos pensijų fonduose, darbo užmokesčio ir pensijos santykis nukristų iki 24-30 proc. Šiuo metu jis siekia 50 proc.

 

Visi straipsniai
Kiek draudimų turite ?
3 ir daugiau
1-2
Neturiu